TÜRK DAMASI’NDA 22. YIL HEYECANI

İnsanlık tarihinin en köklü zihin sporları arasında bulunan Türk Daması’nı yaşatmak, tanıtmak, dünyadaki ve Türkiye’deki dama oyuncularını bir araya getirmek amacıyla Mustafakemalpaşa’da düzenlenen Uluslararası Türk Daması Şampiyonası kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 22’ncisi gerçekleştirilecek şampiyonada dama sporcuları 10 bin TL’lik büyük ödülü almak için ter dökecek.

“Dama ile kardeşlik köprülerini kuruyoruz” diyen Belediye Başkanı Mehmet Kanar, tüm dama severleri şampiyonaya davet etti.

Mustafakemalpaşa’nın uluslararası spor ve kültür organizasyonlarının başında gelen Türk Daması Şampiyonası için geri sayım başladı.

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin özel çabalarıyla yıllardır geniş kitlelere ulaşan ve ‘Dama’nın Kırkpınarı’ olarak bilinen şampiyonanın 22’ncisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Spor Toto, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Türk Daması Federasyonu’nun da desteğiyle bu yıl 19-21 Ağustos tarihlerinde Merkez Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenecek.

  1. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası (22th International Turkish Draughts Championship)

dama severlere kapılarını, 19 Ağustos Cuma günü düzenlenecek programla açacak.

Şampiyona ayrıca, 16-18 Ağustos’ta antrenörlük eğitim ve semineri ile 19-20 Ağustos’ta Türk Daması ve Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) Çalıştayı’na ev sahipliği yapacak.

DAMANIN KALBİ 22. KEZ MUSTAFAKEMALPAŞA’DA ATIYOR

Osmanlı’nın kültür mirası olarak geleceğe taşınan ve gelenekselleşen Türk Daması’nın dama severler arasında kardeşlik köprüsü kurduğunu belirten Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar; “Güreşin Kırkpınar’ı olduğu gibi damanın Kırkpınar’ı da Mustafakemalpaşa. Yerli ve yabanı binlerce dama severi 22 senedir Mustafakemalpaşa’da ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Damanın insanlar arasında iletişimi güçlendirdiğini ve ilk çağlardan beri zihin gelişimi için büyük rol oynuyor. 22 yıldır süregelen bu eşsiz heyecanı, gelecek nesillere öğretiyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Her sene artan genç oyuncularımızın katılımıyla gençlerimizin telefon ve bilgisayarlardan kurtulup, milli kültürlerimizden biri olan damaya gönül vermeleri, bu özel etkinlikleri daha da anlamlandırıyor. Damaya gönül veren tüm hemşehrilerimi bu eşsiz heyecana ortak olmaya bekliyorum” dedi.

ÖDÜLLER ARTTIRILDI

Geçtiğimiz yıl 5 bin TL olan büyük para ödülü bu yıl arttırıldı.

Şampiyonada birinciye 10 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 2500 ve dördüncüye 1.000 TL’lik para ödülü verilecek. Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin toplam para ödülü 17.500 TL, TÜDAF’ın ödülü 3.400 TL, genel toplam ödülü ise 20 bin 900 TL olacak.

Geçtiğimiz yıl Türk coğrafyası ve Orta Doğu ülkelerinden gelen 115 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen şampiyonanın bu yıl da büyük ilgi görmesi bekleniyor. 2021’deki etkinliğe İstanbul’dan katılarak birinciliği kazanan Faik Yıldız, şampiyona tarihinde 6 defa ile en çok mutlu sona ulaşan dama sporcusu unvanına sahip.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN