YKS GÖREVLİLERİNE BİLGİLENDİRME

Mustafakemalpaşa’da hafta sonu yapılacak Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) öncesi sınav görevlilerine yönelik eğitim verildi.

4 yıldır ÖSYM Sınav Koordinatörü görevini yürüten Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öz başkanlığında düzenlenen bilgilendirme toplantısında, sınav öncesi ve sonrası yapılacak işlemler hakkında bilgiler verildi.

Bina sınav sorumlusu başkan ve yardımcılarının hazır bulunduğu toplantıda ÖSYM Sınav Uygulama Yönergesi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Öz; “Sınavı sıfır hata ile tamamlamalıyız” dedi. Mustafakemalpaşa’daki 23 binada 795 görevlinin gözetiminde yapılacak sınavlardan TYT’ye  4 bin 621, AYT’ye 3 bin 242 ve YDT’ye ise 175 aday girecek.

Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen 2022-YKS sınav görevlileri bilgilendirme toplantısında konuşan ÖSYM Sınav Koordinatörü Mehmet Öz, 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde yapılacak sınavın Türkiye genelinde 201 merkezde yapılacağını ve bunlardan birinin de Mustafakemalpaşa olduğunu hatırlattı.

SINAV SAATLERİNE DİKKAT

Bursa merkezin dışında İnegöl, Gemlik ve Mustafakemalpaşa’da YKS sınavları yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Öz; “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince ( ÖSYM ) düzenlenecek YKS’nin ilk oturumu ve en çok adayın katıldığı Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) 165 dakika olarak uygulanacak. TYT, 18 Haziran 2022 tarihinde saat 10.15’te başlayacaktır. Sınav bina kapıları saat 10.00’da kapanacak olup bu saatten sonra sınav binalarına giriş kesinlikle olmayacaktır. Sınavın ikinci otumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT)  19 Haziran 2022 tarihinde saat 10.15’te başlayacak, adaylara 160 soruyu cevaplamaları için 180 dakika süre verilecektir. Öğrencilerin sınav binalarına en geç saat 10.00’da girmiş olmaları gereklidir. Geç kalan adaylar sınava alınamayacaktır. Yine 19 Haziran 2022 tarihinde yapılacak üçüncü oturum Yabancı Dil Testi ( YDT ) ise saat 15.45’te başlayacak ve adayların 80 soru için 120 dakika süreleri olacaktır. Sınav bina kapıları saat 15.30’da kapanacak olup bu saatten sonra sınav binalarına giriş kesinlikle olmayacaktır” açıklamasında bulundu.

4 BİNİ AŞKIN ADAY TER DÖKECEK

YKS sınavlarının Mustafakemalpaşa’da da 3 oturum halinde gerçekleştirileceğini kaydeden Öz; “ TYT sınavına 4 bin 621, AYT sınavına 3 bin 242 ve YDT sınavına da 175 aday girecektir. Sınavlar 23 binada toplam 795 görevli ile gerçekleştirilecektir. Gerek sınavlar gerçekleştirilirken gerekse de sınavlardan önceki Cuma ve Cumartesi geceleri adayların daha iyi istirahat edebilmeleri için düğün salonlarının müzik seslerini fazla açmama, sürücülerin de korna çalmamaları konusunda hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir” dedi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt

YORUM YAZIN