YÖRÜKLER BOZAĞAÇ’TA BULUŞTU

Mustafakemalpaşa, bu yıl 21.’si düzenlenen ‘Ertuğrulgazi-Osmangazi’yi Anma ve Geleneksel Bozağaç Yörük Şenlikleri’ ile Bursa’nın en geniş katılımlı Yörük buluşmasına ev sahipliği yaptı.

Anadolu coğrafyasının en önemli değerlerinden biri olan Yörük kültürünün tanıtımına katkı sağlamayı amaçlayan şenlikte birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Bursa Ertuğrulgazi ve Osmangazi Yörük Kültür Derneği’nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen ‘21. Ertuğrulgazi-Osmangazi’yi Anma ve Geleneksel Bozağaç Yörük Şenlikleri’, renkli görüntülere sahne olan final programıyla tamamlandı.

20-23 Temmuz tarihleri arasındaki şölen, deve kervanlarının eşliğinde ‘Yörük Göçü’nün temsil edildiği kardeşlik yürüyüşü ile başlarken, etkinlik programı kapsamında Uğurlupınar Cami’nde mevlit okutuldu. Gençlik eğlencesinin ardından şenliğin finali, Körekem ve Sincansarnıç mahalleleri sınırları içinde bulunan Bozağaç Mesire Alanı’nda gerçekleştirildi.

Zeki Acar’ın ‘Yörük Beyi’ olduğu coşkulu şölende Bursa ve çevre şehirlerden binlerce davetli akın ederken, siyasi parti ve STK’larda programa eşlik etti. Türk Halk Müziği Sanatçıları Menteşeli Cengiz ve Hale Yamaner, Pop Sanatçısı Cihangir Arslan, Belediye Mehter Takımı ve Bozağaç Yörükleri Folklor Ekibinin sahne aldığı şölende Yörükler, kültürleri ile özdeşleşen unsurları ile ilgi odağı oldu.

Yörük Beyliği ihalesini Nermin Kılıç’ın aldığı şölende, katılımcılara ikramda bulunulurken, etkinliğe destek verenlere plaket verildi.

Etiketler

mustafakemalpasagzt