104 YILLIK GURUR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak yaktığı kurtuluş meşalesinin 104. yıl dönümü Mustafakemalpaşa’da büyük bir coşku ile kutlandı. Zen Kuaför Mustafakemalpaşa

Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna atılan ilk adımın 104 yıllık onuru olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda başta gençler olmak üzere 7’den 70’e her yaştan vatandaş büyük bir gurur yaşadı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla birlikte Milli Mücadele’nin başlangıcını teşkil eden 19 Mayıs 1919’un 104. yıl dönümü olan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Mustafakemalpaşa’daki ilk tören Cumhurluk Alanı’nda düzenlendi.

Törene, Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Canik, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile birlikte öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

‘19 MAYIS GENÇLİKTİR’

Mustafakemalpaşa Gençlik ve Spor Müdürü Mahmut Göç’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Adnan Menderes Meydanı’nda devam etti.

 

Belediye Bando Takımı’nın marşları eşliğinde meydana geçen protokol ve katılımcılar daha sonra Belediye Hizmet Binası girişinde öğrencilerin hazırladığı resmilerden oluşan sergiyi izlenime açtı.

Kaymakam Ahmet Altıntaş ve Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın halkın bayramını kutladığı programda, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Müdürü Mahmut Göç, 19 Mayıs’ın Türk milletinin şaha kalkışının tarihi olduğunu söylerken; “19 Mayıs gençlik ve gelecek demektir. Türk genci, Türk istiklali ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların en büyük güvencesidir” dedi.

GÖSTERİLER RENK KATTI

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Atatürk’e cevabının yanı sıra şiir ve kompozisyonların okunduğu törende, İbrahim Önal Fen Lisesi öğrencileri tarafından halk oyunları gösterileri sunuldu.

Kaplan Karate Takımı’nın gösterisine ev sahipliği yapan 19 Mayıs töreni, ‘Gençlik Haftası’ dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verilmesiyle tamamlandı.

 

Etiketler

mustafakemalpasagzt